Már javában zajlik az Oktoberfest, amit a nevével ellentétben nagyrészt szeptemberben rendeznek meg. A világ legnagyobb sörfesztiváljára idén 183. alkalommal kerül sor, összesen hatmillió látogatót várnak a helyszínre, a müncheni Theresienwiesére. A belépés, mint mindig ingyenes, de aki fogyasztani is szeretne, annak idén igen mélyen a pénztárcájába, vagy inkább a lederhosen zsebébe, kell nyúlnia.
A folyékony arany
Bár a látogatók száma az utóbbi években csak kis mértékben növekedett (meg sem közelítette az 1985-ös rekordot, amikor 7.1 millióan vettek részt a fesztiválon), az egy főre eső elfogyasztott sör mennyisége folyamatos növekedést mutat. – írja a Guardian. A tavalyi évben összesen 7,5 millió liter sört fogyasztott el az Oktoberfest közönsége, ami személyenként 1,3 litert jelent. Ez pedig 70%-kal több, mint 1980-ban. De nem csak ez a szám mutat gyors növekedést: egy korsó sör – ami az Oktoberfesten egy litert jelent – ára ez alatt az idő alatt több, mint négyszeresére nőtt. Idén egy „Maß” (vagyis egy literes korsó) ára 10.40-10.70 euró, azaz 3200-3300 Ft körül mozog.
Azt viszont el kell ismerni, hogy az itt kapható sörök nem akármilyen minőséget képviselnek. Nem véletlen, hogy Bajorország világszerte erről az italról ismert, a sörfőzést itt már a tizenhatodik század óta szigorúan szabályozzák. Egészen pontosan 1516 óta, ekkor adták ki ugyanis a Reinheitsgebot-ot (a bajor sörtisztasági törvényt), ami a világon az egyik legrégebbi az ételekre és italokra vonatkozó törvények között. A dokumentum kimondja, hogy a sör mindössze négy alapanyag felhasználásával készülhet: ezek a maláta, a komló, az élesztő és a víz. Az Oktoberfesten természetesen csak müncheni söröket lehet kapni. De addig egy kortyot sem ihat belőle senki, amíg a város polgármestere meg nem csapolta a fesztivál első söröshordóját – így nyitják meg minden évben az eseményt.
34 különböző méretű sátor várja a látogatókat, ezek közül a legnagyobb a Hofbräuhaus, ahol közel 10 000 ember fér el. Ez talán soknak hangzik, az épületek befogadóképessége azonban sokszor nem bizonyul elég nagynak, ülőhelyet találni igazi kihívást jelent az Oktoberfesten.
Csak sör – és más semmi?
Bár az Oktoberfestről – vagy, ahogy a helyiek nevezik, Wiesenről – mindenkinek a sör jut először eszébe, azért lehet itt mást is fogyasztani. Borsátor is van a fesztiválon, és persze lehet kapni alkoholmentes italokat is. Nem kell, hogy mindenképpen az alkoholról szóljon ez az esemény, van itt bőven mit csinálni. Gyönyörködni a bajor népviseletet magukra öltő csoportok felvonulásában vagy részt venni valamilyen versenyben – amik leginkább evéssel vagy ivással kapcsolatosak. És ne feledkezzünk meg a vidámparkról sem, amit a fesztivál területén minden évben felépítenek. A szervezők célja, hogy családok számára is ideálissá tegyék a rendezvényt, ezért például az utóbbi években új szabályokat vezettek be, például a napközben szóló zene hangerejére vonatkozóan.
És persze, ha már ellátogatunk az Oktoberfestre, érdemes némi időt szánni a városra is. München bőven tartogat látnivalókat a turisták számára: a történelmi városközpont és az angolkert nagyon is megér egy sétát. Rengeteg múzeum található a városban, és nem is kell sokat fizetni a belépőért. Sőt: a Museum Brandhorst-ot és a Természettudományi Múzeumot is megnézhetjük mindössze egy-egy euró ellenében. Aki megéhezik napközben, az pedig ellátogathat a Viktualienmarktra, ahol hagyományos bajor ételeket árulnak. Az Oktoberfestből tehát sokkal többet ki lehet hozni az egyszerű sörözésnél, ami azt illeti, régen az ünnep középpontjában egészen más állt.
Nem is sörfesztivál?
Elsőre megdöbbentőnek hangzik, de valóban így van. Az első Oktoberfest a bajor trónörökös, Lajos herceg és Terézia Sarolta szász hercegnő esküvője volt, amelyre München város egész lakosságát meghívták. A lagzi olyan jól sikerült, hogy később évről-évre megismételték az ünnepséget. Gyakorlatilag tehát az Oktoberfest nem más, mint egy gigantikus házassági évforduló.
Eleinte a különböző sportesemények – leginkább lóversenyek – jelentették a fesztivál lényegét, de egyre több libikókát és tekepályát állítottak fel a területen, idővel pedig, ahogy a rendezvény egyre népszerűbb lett, megjelentek a sorsjegyárusok és a körhinták is, így az egész család számára hívogatóvá vált a rendezvény.
Azóta hírneve az egész világra kiterjedt, minden évben szép számmal érkeznek ide külföldi vendégek, de a helyiekhez képest még így is meglepően kicsi, 19%, az arányuk.
Források: oktoberfest.de és telegraph.co.uk
Írjon véleményt
Vélemény írásához be kell jelentkezned az oldalra